See deyfa on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "deyfing"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "deyfa"
},
"expansion": "Old Norse deyfa",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse deyfa.",
"forms": [
{
"form": "deyfði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyft",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "deyfður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyft",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyft",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðrar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"10": "deyft",
"11": "",
"12": "{{{33}}}",
"2": "verb",
"3": "weak verb",
"4": "",
"5": "third-person singular past indicative",
"6": "deyfði",
"7": "",
"8": "{{{22}}}",
"9": "supine",
"cat2": "weak verbs",
"head": ""
},
"expansion": "deyfa (weak verb, third-person singular past indicative deyfði, supine deyft)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "deyfði",
"2": "deyft"
},
"expansion": "deyfa (weak verb, third-person singular past indicative deyfði, supine deyft)",
"name": "is-verb-weak"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to numb"
],
"id": "en-deyfa-is-verb-YJoImjpX",
"links": [
[
"numb",
"numb"
]
],
"tags": [
"weak"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "is",
"name": "Medicine",
"orig": "is:Medicine",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "42 58",
"kind": "other",
"name": "Icelandic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to anesthetize"
],
"id": "en-deyfa-is-verb-4Jl4C2nK",
"links": [
[
"medicine",
"medicine"
],
[
"anesthetize",
"anesthetize"
]
],
"raw_glosses": [
"(medicine) to anesthetize"
],
"tags": [
"weak"
],
"topics": [
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteiːva/"
},
{
"rhymes": "-eiːva"
}
],
"word": "deyfa"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "deyfa"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "doyva"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "døyve"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "døyva"
}
],
"etymology_text": "From daufr (“deaf”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-long",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deyfa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "deyfandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "deyfðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "deyfi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "deyfðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "deyfið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyf",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "deyfið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-long",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deyfask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "deyfandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "deyfzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "deyfumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "deyfðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "deyfðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "deyfizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "deyfizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "",
"8": "{{{2}}}",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "deyfa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "deyfa",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "deyf",
"2": "deyfð"
},
"name": "non-conj-weak1-long"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "deyfum",
"impr_2pl": "deyfið",
"impr_2sg": "deyf, deyfi",
"infinitive": "deyfa",
"mp_impr_1pl": "deyfumsk",
"mp_impr_2pl": "deyfizk",
"mp_impr_2sg": "deyfsk, deyfisk",
"mp_infinitive": "deyfask",
"mp_past_ind_1pl": "deyfðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "deyfðumk",
"mp_past_ind_2pl": "deyfðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "deyfðisk",
"mp_past_ind_3pl": "deyfðusk",
"mp_past_ind_3sg": "deyfðisk",
"mp_past_part": "deyfzk",
"mp_past_sub_1pl": "deyfðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "deyfðumk",
"mp_past_sub_2pl": "deyfðizk",
"mp_past_sub_2sg": "deyfðisk",
"mp_past_sub_3pl": "deyfðisk",
"mp_past_sub_3sg": "deyfðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "deyfumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "deyfumk",
"mp_pres_ind_2pl": "deyfizk",
"mp_pres_ind_2sg": "deyfisk",
"mp_pres_ind_3pl": "deyfask",
"mp_pres_ind_3sg": "deyfisk",
"mp_pres_part": "deyfandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "deyfimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "deyfumk",
"mp_pres_sub_2pl": "deyfizk",
"mp_pres_sub_2sg": "deyfisk",
"mp_pres_sub_3pl": "deyfisk",
"mp_pres_sub_3sg": "deyfisk",
"past_ind_1pl": "deyfðum",
"past_ind_1sg": "deyfða",
"past_ind_2pl": "deyfðuð",
"past_ind_2sg": "deyfðir",
"past_ind_3pl": "deyfðu",
"past_ind_3sg": "deyfði",
"past_part": "deyfðr",
"past_sub_1pl": "deyfðim",
"past_sub_1sg": "deyfða",
"past_sub_2pl": "deyfðið",
"past_sub_2sg": "deyfðir",
"past_sub_3pl": "deyfði",
"past_sub_3sg": "deyfði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "deyfum",
"pres_ind_1sg": "deyfi",
"pres_ind_2pl": "deyfið",
"pres_ind_2sg": "deyfir",
"pres_ind_3pl": "deyfa",
"pres_ind_3sg": "deyfir",
"pres_part": "deyfandi",
"pres_sub_1pl": "deyfim",
"pres_sub_1sg": "deyfa",
"pres_sub_2pl": "deyfið",
"pres_sub_2sg": "deyfir",
"pres_sub_3pl": "deyfi",
"pres_sub_3sg": "deyfi",
"title1": "Conjugation of deyfa — active (weak class 1)",
"title2": "Conjugation of deyfa — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "deyfum",
"impr_2pl": "deyfið",
"impr_2sg": "deyf, deyfi",
"infinitive": "deyfa",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "deyfðum",
"past_ind_1sg": "deyfða",
"past_ind_2pl": "deyfðuð",
"past_ind_2sg": "deyfðir",
"past_ind_3pl": "deyfðu",
"past_ind_3sg": "deyfði",
"past_part": "deyfðr",
"past_sub_1pl": "deyfðim",
"past_sub_1sg": "deyfða",
"past_sub_2pl": "deyfðið",
"past_sub_2sg": "deyfðir",
"past_sub_3pl": "deyfði",
"past_sub_3sg": "deyfði",
"pres_ind_1pl": "deyfum",
"pres_ind_1sg": "deyfi",
"pres_ind_2pl": "deyfið",
"pres_ind_2sg": "deyfir",
"pres_ind_3pl": "deyfa",
"pres_ind_3sg": "deyfir",
"pres_part": "deyfandi",
"pres_sub_1pl": "deyfim",
"pres_sub_1sg": "deyfa",
"pres_sub_2pl": "deyfið",
"pres_sub_2sg": "deyfir",
"pres_sub_3pl": "deyfi",
"pres_sub_3sg": "deyfi",
"title": "Conjugation of deyfa — active (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "deyfa",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfi",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfa",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfir",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfir",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfa",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyf, deyfi",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "deyfumsk",
"impr_2pl": "deyfizk",
"impr_2sg": "deyfsk, deyfisk",
"infinitive": "deyfask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "deyfðumsk",
"past_ind_1sg": "deyfðumk",
"past_ind_2pl": "deyfðuzk",
"past_ind_2sg": "deyfðisk",
"past_ind_3pl": "deyfðusk",
"past_ind_3sg": "deyfðisk",
"past_part": "deyfzk",
"past_sub_1pl": "deyfðimsk",
"past_sub_1sg": "deyfðumk",
"past_sub_2pl": "deyfðizk",
"past_sub_2sg": "deyfðisk",
"past_sub_3pl": "deyfðisk",
"past_sub_3sg": "deyfðisk",
"pres_ind_1pl": "deyfumsk",
"pres_ind_1sg": "deyfumk",
"pres_ind_2pl": "deyfizk",
"pres_ind_2sg": "deyfisk",
"pres_ind_3pl": "deyfask",
"pres_ind_3sg": "deyfisk",
"pres_part": "deyfandisk",
"pres_sub_1pl": "deyfimsk",
"pres_sub_1sg": "deyfumk",
"pres_sub_2pl": "deyfizk",
"pres_sub_2sg": "deyfisk",
"pres_sub_3pl": "deyfisk",
"pres_sub_3sg": "deyfisk",
"title": "Conjugation of deyfa — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "deyfask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfzk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfsk, deyfisk",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Old Norse entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to make deaf, deafen"
],
"id": "en-deyfa-non-verb-md4rfd7d",
"links": [
[
"deaf",
"deaf"
],
[
"deafen",
"deafen"
]
]
}
],
"word": "deyfa"
}
{
"categories": [
"Icelandic entries with incorrect language header",
"Icelandic lemmas",
"Icelandic terms derived from Old Norse",
"Icelandic terms inherited from Old Norse",
"Icelandic verbs",
"Icelandic weak verbs",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Icelandic/eiːva",
"Rhymes:Icelandic/eiːva/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "deyfing"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"2": "non",
"3": "deyfa"
},
"expansion": "Old Norse deyfa",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse deyfa.",
"forms": [
{
"form": "deyfði",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyft",
"tags": [
"supine"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "deyfður",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyft",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyft",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðrar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðs",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "is",
"10": "deyft",
"11": "",
"12": "{{{33}}}",
"2": "verb",
"3": "weak verb",
"4": "",
"5": "third-person singular past indicative",
"6": "deyfði",
"7": "",
"8": "{{{22}}}",
"9": "supine",
"cat2": "weak verbs",
"head": ""
},
"expansion": "deyfa (weak verb, third-person singular past indicative deyfði, supine deyft)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "deyfði",
"2": "deyft"
},
"expansion": "deyfa (weak verb, third-person singular past indicative deyfði, supine deyft)",
"name": "is-verb-weak"
}
],
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to numb"
],
"links": [
[
"numb",
"numb"
]
],
"tags": [
"weak"
]
},
{
"categories": [
"is:Medicine"
],
"glosses": [
"to anesthetize"
],
"links": [
[
"medicine",
"medicine"
],
[
"anesthetize",
"anesthetize"
]
],
"raw_glosses": [
"(medicine) to anesthetize"
],
"tags": [
"weak"
],
"topics": [
"medicine",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈteiːva/"
},
{
"rhymes": "-eiːva"
}
],
"word": "deyfa"
}
{
"descendants": [
{
"lang": "Icelandic",
"lang_code": "is",
"word": "deyfa"
},
{
"lang": "Faroese",
"lang_code": "fo",
"word": "doyva"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Norwegian Bokmål",
"lang_code": "nb",
"raw_tags": [
"borrowed"
],
"word": "døyve"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"word": "døyva"
}
],
"etymology_text": "From daufr (“deaf”).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-long",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deyfa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "deyfandi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "deyfðr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "deyfi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfða",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "deyfðum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "deyfðuð",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "deyfið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfði",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyf",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfum",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "deyfið",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "non-conj-weak1-long",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "deyfask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "deyfandisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "deyfzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "deyfumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðumk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "deyfðumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "deyfimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðimsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "deyfðuzk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "deyfizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfðizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "deyfask",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðusk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfðisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "deyfsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfisk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "deyfumsk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "deyfizk",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "non",
"10": "{{{ppast2}}}",
"11": "",
"12": "{{{ppast3}}}",
"13": "",
"14": "{{{3}}}",
"15": "",
"16": "{{{pp2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{1}}}",
"5": "",
"6": "{{{spast2}}}",
"7": "",
"8": "{{{2}}}",
"9": "",
"head": "",
"tr": ""
},
"expansion": "deyfa",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "deyfa",
"name": "non-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "deyf",
"2": "deyfð"
},
"name": "non-conj-weak1-long"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "deyfum",
"impr_2pl": "deyfið",
"impr_2sg": "deyf, deyfi",
"infinitive": "deyfa",
"mp_impr_1pl": "deyfumsk",
"mp_impr_2pl": "deyfizk",
"mp_impr_2sg": "deyfsk, deyfisk",
"mp_infinitive": "deyfask",
"mp_past_ind_1pl": "deyfðumsk",
"mp_past_ind_1sg": "deyfðumk",
"mp_past_ind_2pl": "deyfðuzk",
"mp_past_ind_2sg": "deyfðisk",
"mp_past_ind_3pl": "deyfðusk",
"mp_past_ind_3sg": "deyfðisk",
"mp_past_part": "deyfzk",
"mp_past_sub_1pl": "deyfðimsk",
"mp_past_sub_1sg": "deyfðumk",
"mp_past_sub_2pl": "deyfðizk",
"mp_past_sub_2sg": "deyfðisk",
"mp_past_sub_3pl": "deyfðisk",
"mp_past_sub_3sg": "deyfðisk",
"mp_pres_ind_1pl": "deyfumsk",
"mp_pres_ind_1sg": "deyfumk",
"mp_pres_ind_2pl": "deyfizk",
"mp_pres_ind_2sg": "deyfisk",
"mp_pres_ind_3pl": "deyfask",
"mp_pres_ind_3sg": "deyfisk",
"mp_pres_part": "deyfandisk",
"mp_pres_sub_1pl": "deyfimsk",
"mp_pres_sub_1sg": "deyfumk",
"mp_pres_sub_2pl": "deyfizk",
"mp_pres_sub_2sg": "deyfisk",
"mp_pres_sub_3pl": "deyfisk",
"mp_pres_sub_3sg": "deyfisk",
"past_ind_1pl": "deyfðum",
"past_ind_1sg": "deyfða",
"past_ind_2pl": "deyfðuð",
"past_ind_2sg": "deyfðir",
"past_ind_3pl": "deyfðu",
"past_ind_3sg": "deyfði",
"past_part": "deyfðr",
"past_sub_1pl": "deyfðim",
"past_sub_1sg": "deyfða",
"past_sub_2pl": "deyfðið",
"past_sub_2sg": "deyfðir",
"past_sub_3pl": "deyfði",
"past_sub_3sg": "deyfði",
"personal": "yes",
"pres_ind_1pl": "deyfum",
"pres_ind_1sg": "deyfi",
"pres_ind_2pl": "deyfið",
"pres_ind_2sg": "deyfir",
"pres_ind_3pl": "deyfa",
"pres_ind_3sg": "deyfir",
"pres_part": "deyfandi",
"pres_sub_1pl": "deyfim",
"pres_sub_1sg": "deyfa",
"pres_sub_2pl": "deyfið",
"pres_sub_2sg": "deyfir",
"pres_sub_3pl": "deyfi",
"pres_sub_3sg": "deyfi",
"title1": "Conjugation of deyfa — active (weak class 1)",
"title2": "Conjugation of deyfa — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-blank-full"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "deyfum",
"impr_2pl": "deyfið",
"impr_2sg": "deyf, deyfi",
"infinitive": "deyfa",
"mode": "act",
"past_ind_1pl": "deyfðum",
"past_ind_1sg": "deyfða",
"past_ind_2pl": "deyfðuð",
"past_ind_2sg": "deyfðir",
"past_ind_3pl": "deyfðu",
"past_ind_3sg": "deyfði",
"past_part": "deyfðr",
"past_sub_1pl": "deyfðim",
"past_sub_1sg": "deyfða",
"past_sub_2pl": "deyfðið",
"past_sub_2sg": "deyfðir",
"past_sub_3pl": "deyfði",
"past_sub_3sg": "deyfði",
"pres_ind_1pl": "deyfum",
"pres_ind_1sg": "deyfi",
"pres_ind_2pl": "deyfið",
"pres_ind_2sg": "deyfir",
"pres_ind_3pl": "deyfa",
"pres_ind_3sg": "deyfir",
"pres_part": "deyfandi",
"pres_sub_1pl": "deyfim",
"pres_sub_1sg": "deyfa",
"pres_sub_2pl": "deyfið",
"pres_sub_2sg": "deyfir",
"pres_sub_3pl": "deyfi",
"pres_sub_3sg": "deyfi",
"title": "Conjugation of deyfa — active (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "deyfa",
"2": "infinitive",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfandi",
"2": "pres_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðr",
"2": "past_part",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfi",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfða",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfa",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfða",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfir",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðir",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfir",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðir",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfir",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfði",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfi",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfði",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfum",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðum",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfim",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðim",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfið",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðuð",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfið",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðið",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfa",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðu",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfi",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfði",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyf, deyfi",
"2": "impr_2sg",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfum",
"2": "impr_1pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfið",
"2": "impr_2pl",
"3": "act"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"impr_1pl": "deyfumsk",
"impr_2pl": "deyfizk",
"impr_2sg": "deyfsk, deyfisk",
"infinitive": "deyfask",
"mode": "mpass",
"past_ind_1pl": "deyfðumsk",
"past_ind_1sg": "deyfðumk",
"past_ind_2pl": "deyfðuzk",
"past_ind_2sg": "deyfðisk",
"past_ind_3pl": "deyfðusk",
"past_ind_3sg": "deyfðisk",
"past_part": "deyfzk",
"past_sub_1pl": "deyfðimsk",
"past_sub_1sg": "deyfðumk",
"past_sub_2pl": "deyfðizk",
"past_sub_2sg": "deyfðisk",
"past_sub_3pl": "deyfðisk",
"past_sub_3sg": "deyfðisk",
"pres_ind_1pl": "deyfumsk",
"pres_ind_1sg": "deyfumk",
"pres_ind_2pl": "deyfizk",
"pres_ind_2sg": "deyfisk",
"pres_ind_3pl": "deyfask",
"pres_ind_3sg": "deyfisk",
"pres_part": "deyfandisk",
"pres_sub_1pl": "deyfimsk",
"pres_sub_1sg": "deyfumk",
"pres_sub_2pl": "deyfizk",
"pres_sub_2sg": "deyfisk",
"pres_sub_3pl": "deyfisk",
"pres_sub_3sg": "deyfisk",
"title": "Conjugation of deyfa — mediopassive (weak class 1)"
},
"name": "non-conj-table"
},
{
"args": {
"1": "deyfask",
"2": "infinitive",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfandisk",
"2": "pres_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfzk",
"2": "past_part",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfumk",
"2": "pres_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðumk",
"2": "past_ind_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfumk",
"2": "pres_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðumk",
"2": "past_sub_1sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_ind_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_sub_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_ind_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_sub_3sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfumsk",
"2": "pres_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðumsk",
"2": "past_ind_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfimsk",
"2": "pres_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðimsk",
"2": "past_sub_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfizk",
"2": "pres_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðuzk",
"2": "past_ind_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfizk",
"2": "pres_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðizk",
"2": "past_sub_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfask",
"2": "pres_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðusk",
"2": "past_ind_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfisk",
"2": "pres_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfðisk",
"2": "past_sub_3pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfsk, deyfisk",
"2": "impr_2sg",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfumsk",
"2": "impr_1pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
},
{
"args": {
"1": "deyfizk",
"2": "impr_2pl",
"3": "mpass"
},
"name": "non-conj-cell"
}
],
"lang": "Old Norse",
"lang_code": "non",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Old Norse class 1 weak long-stem verbs",
"Old Norse entries with incorrect language header",
"Old Norse lemmas",
"Old Norse verbs",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to make deaf, deafen"
],
"links": [
[
"deaf",
"deaf"
],
[
"deafen",
"deafen"
]
]
}
],
"word": "deyfa"
}
Download raw JSONL data for deyfa meaning in All languages combined (22.4kB)
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"deyfa"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "deyfa",
"trace": "started on line 4, detected on line 4"
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"deyfa"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "deyfa",
"trace": "started on line 2, detected on line 4"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"deyfa"
],
"section": "Icelandic",
"subsection": "verb",
"title": "deyfa",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.